شرح شغل کارشناس فروش حضوری

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

شرح شغل کارشناس فروش حضوری

یکی از مهمترین شغل‌ها در بیشتر سازمان‌ها، مشاغل فروش می‌باشند. اگر سازمان‌ها نتوانند محصولات خود را به خوبی به دیگران معرفی کنند، محکوم به شکست هستند. از این‌رو، یک کارشناس فروش حرفه‌ای می‌تواند نقش عمده‌ای در جهت پیشرفت و فروش بیشتر سازمان‌ها داشته باشد. در حال حاضر یکی از دغدغه‌های سازمان‌ها برای استخدام یک کارشناس فروش حضوری خوب، آگاهی از توانایی‌های واقعی اوست: آیا این فرد به درد فروش می‌خورد؟ آیا ویژگی‌های لازم برای فروش را دارد؟
پیش از هر چیز لازم است که به این سوال‌ها پاسخ داده شود: ویژگی‌های روحی، روانی و شخصیتی یک کارشناس فروش چه هستند؟ یک کارشناس فروش حضوری چه وظایفی را بر عهده دارد؟ به چه مهارت‌ها، دانش و توانایی‌هایی نیاز دارد؟
با توجه به موارد ذکر شده برآن شدیم تا یکی از جامع‌ترین شرح شغل‌ها را برای کارشناس فروش حضوری تدوین کنیم. در این شرح شغل علاوه بر مواردی که در هر شرح شغل وجود دارد، مواردی اضافه شده است که یک کارشناس فروش حضوری با اطلاع از آن‌ها نحوه انجام کار، ویژگی‌ها و برخوردهای مناسب در شرایط مختلف را به سادگی درک کرده و می‌تواند علاوه بر برخورداری از سطح حرفه‌ای، به سازمان نیز نفع رساند.


شرح شغل نوشته شده کاملا منطبق بر اصول یک شرح شغل استاندارد و پایگاه O*NET می باشد، این شرح شغل در چندین سازمان اجرا شده، از نظرات خبرگان در این حوزه استفاده شده و از طریق مصاحبه با افرادی که در این حوزه فعالیت داشته اند کاملاً به صورت کاربردی بیان شده است.
این شرح شغل شامل موارد زیر می باشد.

 مشخصات شغل

☑ ابعاد شغل

☑ شرایط اولیه احراز شغل

☑ ویژگی‌های رفتاری، روحی و شخصیتی

☑ وظایف

☑ ابزارها و تکنولوژی های مورد استفاده

☑ مهارت ها

☑  ویژگی های ظاهری و نوع پوشش کارشناس فروش حضوری

توانایی ها

☑ دانش

☑ قرارداد و حقوق و مزایا

☑ لیست نبایدها

☑ کتاب ها و منابع مناسب برای مطالعه بیشتر

این بسته همچنین شامل فایل «دفترچه راهنمای شرح شغل کارشناس فروش حضوری» می باشد. عنوان های این فایل عبارتند از:

☑ حرکات ممنوعه در حضور مشتری

☑ صحبتهای ممنوعه با مشتری

☑ دانستنیهای یک کارشناس فروش حضوری

☑ یک کارشناس فروش حضوری خوب باید این موارد را بداند.

☑ اصولی که یک کارشناس فروش حضوری باید بداند.

به همراه ۷ نکته بسیار کلیدی برای استفاده از شرح شغل که اغلب، سازمان ها آن را نادیده می گیرند.

این شرح شغل شامل یک فایل پی دی اف و یک فایل ورد می باشد، همچنین نمونه قرارداد و فایل ۷ نکته بسیار کلیدی برای استفاده از شرح شغل ها نیز در این بسته قرار دارد. بنابر تصمیم تیم متـــــاخلاق فایل ورد شرح شغل ها نیز در اختیار سازمان ها قرار می گیرد تا بتوانند در صورت نیاز موارد دلخواه خود را به آن اضافه و یا کم کنند.

به احتمال زیاد شما هم عناوین «شرح شغل» یا «شناسنامه شغل» را در زندگی کاری‌تان شنیده‌اید. شما می‌دانید که شرح شغل یک سند مکتوب است که در آن اطلاعاتی از قبیل وظایف و مسئولیت‌های شغل، مشخصات شغل، شرایط احراز شغل و … آورده می‌شود. مطمئناً شما می‌دانید که شرح شغل چیست، اما آیا می‌دانید که چرا به شرح شغل نیاز دارید؟ آیا از نظر شما شرح شغل یک پروژه خسته کننده از واحد منابع انسانی است که در اغلب مواقع حتی به آن عمل هم نمی‌شود؟ اگر تا به حال اینگونه فکر می‌کرده‌اید، لازم است بدانید که شرح شغل یک سند مکتوب بسیار مهم برای سازمان و حتی خود شماست! اما چطور!؟

قبل از اینکه شما فرآیند جذاب مصاحبه و استخدام را شروع کنید، به یک شرح شغل مکتوب نیاز دارید. یک شرح شغل جامع و کاربردی برای تمام شغل‌های منحصر به فرد سازمان خودتان. شرح شغل یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید در هر سازمانی انجام شود؛ چرا که از کسب و کار و کارکنان شما محافظت می‌کند.

 اگر بخواهیم به تعدادی از مهم‌ترین موارد کاربرد شرح شغل اشاره کنیم، باید بگوییم که: 

شرح شغل
یک ابزار ارتباطی روشن و مختصر است که به منظور انتقال صحیح الزامات شغلی به متقاضیان ارائه می‌شود. وقتی فردی وارد سازمان شما می‌شود، چگونه انتظارات سازمان از متصدی شغل موردنظر را به او ابلاغ می‌کنید؟ متأسفانه در بسیاری از سازمان‌ها، فرد پس از استخدام به عنوان کسی فعالیت می‌کند که موظف است هر کاری را که مدیر بالا دست به او دستور می‌دهد، مرتبط یا غیرمرتبط با کاری که برای آن استخدام شده است، انجام دهد. اینجاست که بذر نارضایتی شغلی کاشته می‌شود و همین موضوع باعث کاهش کارایی و افزایش ترک سازمان خواهد شد. شما می‌خواهید کارکنانی شایسته را جذب و استخدام کنید و صد البته آن‌ها باید الزامات اصلی و مورد نیاز موقعیت مورد نظرشان را از همان ابتدا متوجه شوند.

شرح شغل
فرهنگ سازمان شما را به خوبی منعکس کرده و می‌تواند برند تجاری‌تان را نمایش دهد. آیا به نظر شما این عالی نخواهد بود که متقاضیان یک شغل، وظایف خود را به خوبی درک کنند و برای ورود به سازمان شما مشتاق شوند؟

شرح شغلی که
به خوبی نوشته شده باشد می‌تواند به شما در ذخیره پول و زمان کمک کرده و همچنین شما را از فرایندهای گیج کننده استخدام رها سازد.

شرح شغل
بهترین ابزار برای برقراری ارتباط با کارمندان و انتقال انتظارات سازمان به آن‌ها می‌باشد. در واقع شرح شغل یک نوع توافق‌نامه بین سازمان و متصدی شغل است که باعث دستیابی به عملکرد شغلی موفق خواهد شد. همچنین شما می‌توانید از شرح شغل به عنوان نقشه راه (road map) برای برنامه‌ریزی شغلی و آموزش کارکنان خود استفاده کنید.

شرح شغل
 را می‌توان یک عنصر کلیدی برای انطباق با قانون نیز بیان کرد. پارامترهایی از جمله ساعت کاری، نوع همکاری، پرداخت، اضافه کاری و … به طور کامل و بدون هیچ ابهامی در شرح شغل بیان می‌شود (در سازمان‌هایی که موارد فوق را در قرارداد خود ذکر می‌کنند، می‌توان شرح شغل را ضمیمه قرارداد کرد).

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرح شغل کارشناس فروش حضوری بر روی لینک زیر کلیک کنید.
مطالعه بیشتر