حقایق جالب درباره مغز

حقایق جالب درباره مغز

مغز انسان، به عنوان فرمانده اصلی بدن او شناخته می‌شود. نکات جالبی درباره این موجود زنده شگفت انگیز وجود دارد که شاید کمتر کسی از ما درباره آن‌ها اطلاعی داشته باشد. این آگاهی به ما کمک می‌کند تا بیش از پیش به قدرت ذهن خود پی ببرم و برای استفاده هر چه بیشتر از آن تلاش کنیم. در اینجا به تعدادی از این حقایق اشاره می‌شود.

-مغز انسان، تنها ارگانی از بدن اوست که “فاقد اعصاب” است؛ برخلاف این واقعیت که به عنوان مرکز فرماندهی سیستم عصبی مرکزی عمل می‌کند. به همین دلیل هم هست که مغز انسان، دردی احساس نمی‌کند!

-مغز، “بزرگترین مصرف کننده انرژی” بدن انسان است که ۲۰ درصد از انرژی بدن را مصرف می‌کند. جالب است بدانید که این “موجود پرمصرف” تنها ۲ درصد از وزن کل بدن را شامل می‌شود. این انرژی صرف سالم نگه داشتن سلول‌های عصبی و تأمین انرژی تکانه‌های عصبی می‌شود.

-تعداد نورون‌های مغز (سلول‌های عصبی)، به ۱۰۰ بیلیون می‌رسد؛ یعنی چیزی حدود ۱۵ برابر جمعیت بشر بر روی زمین! شاید اکنون بتوان دلیل قدرت پردازش فوق العاده مغز را درک کرد.

💡آیا می‌دانید چرب‌ترین عضو بدنتان کجاست؟ مطمئناً باور نمی‌کنید اگر بدانید که “مغز آدمی چرب‌ترین عضو بدن است که بیش از ۶۰ درصد آن را چربی فرا گرفته است.” علاوه براین، ۷۵ درصد از جرم کل مغز از آب تشکیل شده است که عملکردهای مختلف در مغز را تنظیم می‌کند.

💡عده‌ای معتقدند که آدمی تنها از ۱۰ درصد از توان مغزی‌اش بهره می‌برد؛ اما این یک باور غلط است، چرا که هر بخش مغز فعالیت خاص خود را دارد.

💡آدمی به طور متوسط بیش از ۷۰ هزار بار در روز فکر می‌کند!

💡خندیدن به شوخی‌ها، برخلاف آنچه فکر می‌کنیم، چندان هم کار ساده‌ای نیست! چرا که در هر خنده پنج بخش مغز فعال می‌شود.

حقایق جالب درباره مغز

🌟مغز اینشتین از نظر ابعاد و اندازه مشابه دیگر افراد است با این تفاوت که بخشی از مغز وی که مسئول ریاضیات و ادراک فضایی است، ۳۵ درصد بزرگ‌تر از متوسط افراد است.

🌟این که خواب‌هایتان را به خاطر ندارید به هیچ وجه به این معنی نیست که خواب نمی‌بینید. جالب است بدانید همه‌ی انسان‌ها خواب می‌بینند، اما ۵ دقیقه پس از بیدار شدن نیمی از ماجرای خواب از یاد شما رفته است! و ده دقیقه بعد، بیش از ۹۰ درصد آن فراموش می‌شود. به همین راحتی!

🌟مغز شما هرگز گول نمی‌خورد! بنابراین، شما نمی‌توانید خودتان را قلقلک بدهید، چرا که مغز تفاوت بین تماس ناخواسته و خارجی و تماس‌‌های خود شخص را درک می‌کند.

🌟غذای خوب بخورید! گزارش تحقیقی هفت ساله نشان می‌دهد که افرادی که حداقل هفته‌ای یک بار غذاهای دریایی استفاده کرده‌اند، احتمال بروز بیماری زوال عقل در آن‌ها تا ۳۰ درصد کمتر است. همچنین، نتایج تحقیقی که بر روی بیش از یک میلیون دانش آموز در شهر نیویورک صورت گرفته نشان می‌دهد افرادی که در ناهارغذایی می‌خورند که فاقد مواد رنگی مصنوعی، نگه‌دارنده و سایر رنگ‌های صنعتی است، در مقایسه با سایر همسالان خود حدود ۱۴ درصد هوش بیشتری دارند.

💎توماس کروک (رئیس کل بخش روانشناسیِ سازمان تحقیقاتی‌ای که بر روی بیش از ۵۰۰۰۰ حافظه زن و مرد آزمایش کرده است) گزارش می‌دهد که زنان در هر سنی که باشند، حافظه‌شان نسبت به مردان، آماده‌تر و دقیق‌تر است. زنان در مقایسه با مردان، توانایی بیشتری برای ربط دادن اسامی افراد با چهره‌هایشان دارند و همچنین در به یاد آوردن لیست‌ها حافظه بهتری دارند.

💎به طور عادی زنان به زمان بیشتری برای تصمیم‌گیری نیاز دارند، و به همین میزان نیز به تصمیمات خود پایبند هستند. این در حالی است که مردان سریع تصمیم گرفته و به همان سرعت آن‌ها را زیر پا می‌گذارند.

💎دانشمندان دریافته‌اند که مغز زنان و مردان در مواجهه با درد از خود واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند. به همین خاطر است که مردها درباره‌ی درد‌هایی که می‌کشند اغراق می‌کنند! و از طرف دیگر زنان صبورانه همه‌ی مشکلات را به جان می‌خرند.

💎جالب است این را بدانید که بالاترین ضریب هوشی که تا به حال در میان انسان‌ها ثابت شده، مربوط به یک زن نویسنده است!

مطالعه بیشتر