۶ گام کوچک برای تقویت «ماهیچه تغییر»!

۶ گام کوچک برای تقویت «ماهیچه تغییر»! (مدیریت تغییر)

علاقه به تغییر، دردی مشترک میان همه انسان‌ها و از تمامی طبقات است! همه ما حداقل یک بار در عمرمان تلاش کرده‌ایم که تغییری هرچند کوچک در زندگی‌مان ایجاد کنیم، بعضی از عادت‌های بد قدیمی را دور بریزیم و به جای آن‌ها عادت‌های خوب را جایگزین کنیم، تصمیمی را عملی کنیم یا … . اما آن چه مهم است این است که آیا تا به حال در این زمینه موفق بوده‌ایم؟ یا اینکه پس از ۲-۳ هفته تسلیم شده‌ایم و عطای تغییر کوچک زندگی‌مان، عادت‌های خوب دلخواهمان و تصمیم کبری‌مان را به لقایش بخشیده‌ایم؟

واقعیت این است که برخی از افراد، در زمینه ایجاد تغییر، بهتر از دیگران عمل می‌کنند؛ چرا که آن‌ها “قوانین کوچک تغییر” را به خوبی یاد گرفته‌اند. به عبارت دیگر آن‌ها “ماهیچه تغییرشان” را تقویت کرده‌اند! اما … ماهیچه تغییر دیگر چیست؟ اصلاً مگر چنین ماهیچه‌ای در بدن ما وجود دارد؟

در پاسخ باید گفت: “ماهیچه تغییر” یک ماهیچه فیزیکی نیست، در بدن هیچ فردی هم چنین ماهیچه‌ای وجود ندارد! “ماهیچه تغییر” ماهیچه‌ای است که ما برای ایجاد تغییر در زندگی‌مان، از آن استفاده می‌کنیم و البته مانند ماهیچه‌های فیزیکی بدنمان، اگر آن را تقویت نکنیم، به زودی ضعیف و ضعیف‌تر خواهد شد … .

ماهیچه تغییر مانند سایر ماهیچه‌هاست: ممکن است شما در ابتدا ضعیف باشید، اما با تمرین منظم می‌توانید قوی و قوی‌تر شوید. درست مانند زمانی که تصمیم می‌گیرید مانند یک مرد آهنین، یک وزنه ۱۵۰ کیلوگرمی را از روی زمین بلند کرده و بالای سرتان ببرید، در حالیکه هیچ تمرین قبلی در این زمینه ندارید. مسلماً بار اول شکست می‌خورید (مگر اینکه واقعاً جزء دسته مردان آهنین باشید!). اما اگر مدام ورزش کنید و ماهیچه‌هایتان را تقویت کنید، می‌توانید این کار را انجام دهید. فقط باید واقع بین باشید و ابتدا از وزنه‌های سبک‌تر شروع کنید. سپس کم کم به وزن آن اضافه کنید تا عضلاتتان قوی‌تر شوند و سرانجام خواهید توانست که یک وزنه ۱۵۰ کیلوگرمی را بالای سرتان ببرید! ماهیچه تغییر نیز عملکردی مشابه دارد؛ در واقع، قوانینی وجود دارند که به رشد این ماهیچه کمک می‌کنند:

 ۱. هوشمندانه شروع کنید. 

اگر تلاش کنید که در ابتدا وزنه سنگینی را بلند کنید، چیزی عایدتان نمی‌شود جز آسیب رساندن به خودتان و البته دلسرد شدن از ادامه کار! اما اگر از وزنه‌های سبک‌تر شروع کنید، یاد می‌گیرید که چطور وزنه‌های سنگین‌تر را بلند کنید و همچنان که پیش می‌روید، علاقه بیش‌تری هم برای ادامه این کار خواهید داشت. ماهیچه تغییر هم اینگونه عمل می‌کند‌، پس:

قانون اول: آهسته و پیوسته حرکت کنید.

تنها با یک تغییر و تنها ۵ دقیقه صرف زمان در روز شروع کنید. اگرچه ممکن است که در ابتدای کار وسوسه شوید که کار بیش‌تری انجام دهید، اما فراموش نکنید که در این صورت، احتمال شکست شما در بلندمدت بیش‌تر خواهد شد.

 ۲. منظم ورزش کنید. 

بعضی از افراد، یک هفته مداوم به باشگاه ورزشی می‌روند، سپس بیخیال ورزش و رفتن به باشگاه می‌شوند و دوباره بعد از چند ماه فیلشان یاد هندوستان می‌کند و روز از نو، روزی از نو! این کار فقط و فقط اتلاف وقت است و نباید انتظار هیچ پیشرفتی را داشت‌. اگر می‌خواهید پیشرفت داشته باشید، باید این کار را به صورت منظم انجام دهید‌. در مورد ماهیچه تغییر هم باید گفت: برنامه تغییرتان را روزانه انجام دهید، فقط ۵ دقیقه در روز و آن‌وقت است که شما با تمرین منظم، قوی و قوی‌تر می‌شوید.

قانون دوم: بجای برداشتن گام‌های بزرگی که شما را پس از مدتی ناامید می‌کند، گام‌های کوچک‌تری به سمت تغییر بردارید. فراموش نکنید که تکرار، کلید موفقیت است!

 ۳. بارتان را به تدریج زیاد کنید. 

اگر شما بار وزنه‌ای را که می‌خواهید بردارید، زیاد نکنید، قوی‌تر نمی‌شوید. برعکس، اگر آن را یکباره زیاد کنید، فقط به خودتان آسیب وارد کرده‌اید! بنابراین بهترین راه، افزایش تدریجی بارتان است.

قانون سوم: برای تقویت ماهیچه تغییر، تمرینتان را با روزی ۵ دقیقه شروع کنید و سپس به تدریج زمان آن را افزایش دهید. برای مثال، ۵ دقیقه در روز در هفته اول، ۱۰ دقیقه در روز در هفته دوم و … . پس از مدتی از اینکه چقدر ماهیچه تغییرتان قوی شده است، تعجب خواهید کرد.

 ۴. استراحت کنید و کارهایتان را کم کنید. 

بسیاری از افراد متوجه اهمیت استراحت پس از تمرین نیستند. ما تمرین و سپس استراحت و پس از آن رشد می‌کنیم. اگر استراحت نکنیم، به پیشرفت خودمان صدمه می‌زنیم.

 قانون چهارم: سعی نکنید تمام روز مشغول تمرین برای تغییر باشید و بخواهید تمام تغییرات موردنطرتان را همزمان انجام دهید، فقط ۵ دقیقه در روز و فقط تمرکز روی ۱ تغییر. فراموش نکنید که پس از تمرین برای هر تغییر، به استراحت نیاز دارید.

 ۵. برای رشد، سوخت‌گیری کنید. 

به غیر از استراحت، سوخت یکی از جنبه‌های بسیار مهم برای رشد ماهیچه است. شما باید برای رشد، کالری کافی داشته باشید در غیر این صورت، تمام تمرین‌های موجود در جهان هم نمی‌تواند شما را به جایی برساند! اما سوخت مورد نیاز برای رشد ماهیچه تغییر چه چیزی است؟ “انگیزه”.

قانون پنجم: راه‌هایی را که به شما انگیزه می‌دهد، کشف کنید: تغییر را برای خودتان لذت بخش کنید، یک شریک پیدا کنید، موفقیت‌های کوچکتان را جشن بگیرید، از یک نمودار برای دیدن میزان پیشرفتتان استفاده کنید و خلاصه اینکه هر چه بیش‌تر، بهتر!

 بنابراین ما، ۶ گام برای تقویت ماهیچه تغییر ضعیف‌تان به شما پیشنهاد می‌کنیم: 

۱. برای شروع، یک تغییر مثبت و ساده را انتخاب کنید که بتوانید آن را طی ۵ دقیقه انجام دهید. می‌خواهید باغبانی کنید؟ فقط ۵ دقیقه در روز را به باغبانی اختصاص دهید. می‌خواهید میوه و سبزیجات بخورید؟ شنا کنید؟ مدیتیشن کنید؟ برای تمام این کارها، ۵ دقیقه در روز زمان بگذارید.

۲. سعی کنید از عادت جدیدتان لذت ببرید. اگر از این عادت جدید لذت ببرید، آن را برای مدت بیش‌تری حفظ خواهید کرد. 

۳. بر روی انجام مداوم تغییر تمرکز کنید، نه انجام سریع آن. تمرین برای تغییر را روزانه در ساعت مشخصی انجام دهید.

۴. فقط برروی یک تغییر تمرکز کنید و انرژی‌تان را برای همان تغییر صرف کنید.

۵. تا می‌توانید برای رشد ماهیچه تغییرتان، سوخت تهیه کنید. این سوخت همان انگیزه است.

۶. هر هفته فقط ۵ دقیقه به زمان انجام تمرین هفته قبل خود اضافه کنید.

حرف آخر: ما عادت کرده‌ایم که شکست‌هایمان را به بی‌برنامگی خودمان نسبت بدهیم، در حالی که مشکل بی‌برنامگی ما نیست، بلکه تمرین نداشتن ماست. پس با رعایت قوانین تغییر، ماهیچه تغییرتان را قوی کنید و از این که چقدر با گذشت زمان پیشرفت کرده‌اید، شگفت زده شوید!

مطالعه بیشتر