۵ راهکار برای نجات از اهمال کاری

۵ راهکار برای نجات از اهمال کاری

 اگر احساس می‌کنید تعلل و اهمال ‌کاری شما را از پا درآورده باز هم می‌توانید امیدوار باشید که راه نجاتی برایتان وجود دارد. 

این ۵ راهکار را برای جلوگیری از ناامیدی ناشی از تعلل و اهمال کاری به کار بگیرید. انجام دادن حتی یکی از این ۵ راهکار به شما کمک می‌کند که از تعلل نجات پیدا کنید؛ ولی اگر همه این ۵ راهکار را با هم انجام دهید از یک استراتژی قدرتمند برخوردار خواهید بود که به شما امکان می‌دهد بدون توجه به سایر اولویت‌ها، اولویت اصلی‌تان را به انجام برسانید.

از کجا باید شروع کرد؟ شنیده‌اید که می‌گویند «طولانی‌ترین راه‌ها با کوچک‌ترین قدم‌ها آغاز می‌شوند؟»

 اولین قدم برای شما انتخاب است 

یکی از کارهایی را که عقب انداخته‌اید انتخاب کنید. حق با شماست. شما نمی‌توانید همه کارهای عقب افتاده‌تان را انجام دهید پس فقط یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اگر کاری را که انتخاب کردید بخش‌های مختلفی دارد آن را به کارهای کوچک‌تر تقسیم کنید و فقط یک کار را انجام دهید.

اولین چیزی که به فکر آدم‌های اهل تعلل و اهمال کار می‌رسد این است که «خب، کارم را انتخاب کردم. حالا باید صبر کنم تا یک روز کامل وقت پیدا کنم» ولی همه ما می‌دانیم که شما هرگز نمی‌توانید یک روز کامل وقت پیدا کنید. حتی به سختی پیش می‌آید که یک بعدازظهر یا یک صبح به طور کامل وقت آزاد داشته باشید چه برسد به یک روز کامل؛ ولی همیشه می‌توانید یک ساعت وقت آزاد پیدا کنید. این‌طور نیست؟

شاید نتوانید هر روز این کار را انجام دهید ولی می‌توانید حداقل یک یا دو ساعت در هفته وقتتان را به این کار اختصاص دهید. مرحله بعدی «زمان» است. یک تایمر معمولی یا تایمر گوشی موبایلتان را برای یک ساعت تنظیم کنید. بعضی‌ها می‌گویند که می‌توانند در ذهنشان یک ساعت را در نظر بگیرند ولی تنظیم کردن ساعت در ایجاد حس اضطرار برای انجام دادن کار مورد نظرتان نقش شگفت‌انگیزی دارد.

 دو قانون ساده 

حتی اگر مشکل تمرکز تا اختلال توجه داشته باشید می‌توانید یک ساعت تمرکز کنید. این‌طور نیست؟

در طول یک ساعت دو قانون ساده را به کار بگیرید تا کارتان تمام شود.

 اولین قانون «بی‌توجهی» به هر چیز دیگری است. فقط روی کاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید. 

این موضوع، نقطه ضعف اکثر افرادی است که کارهایشان را مدام عقب می‌اندازند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند که امروز کاری را انجام دهند ولی بعد فکر می‌کنند شاید بهتر باشد اول ایمیل‌هایشان را چک کنند، یک تلفن بزنند، کاغذهایی را که پخش‌وپلا کرده‌اند مرتب کنند و فقط یک بازی کامپیوتری یا یک بازی با گوشی موبایلشان انجام دهند و بعد سراغ آن کار بروند.

در یک چشم به هم زدن ۱۵ کار را شروع می‌کنند ولی هیچ‌کدام را تمام نمی‌کنند و می‌گویند «خب داشتم چند کار را با هم انجام می‌دادم.» ولی اگر هیچ‌کدام از این کارها را تمام نکرده باشید کارتان بی‌فایده است.

سپس ناگهان وقت تمام می‌شود. آدم اهمال ‌کار نگاهی به ساعت می‌کند و می‌گوید «امروز برای شروع کردن این کار خیلی دیر شده است. بهتر است این کار را به فردا موکول کنم.» این وضعیت خیلی خسته کننده است ولی این قانون ساده به شما کمک می‌کند تا خودتان را از این وضعیت بیرون بکشید. فقط به مدت یک ساعت به هیچ چیز دیگری توجه نکنید.

 قانون دوم این است: در طول مدتی که تایمر کار می‌کند نباید هیچ استراحتی به خودتان بدهید. 

خیلی از ما حتی برای این یک ساعت هم‌، زمان استراحت برای خودمان در نظر می‌گیریم چون می‌خواهیم از انجام دادن کار طفره رویم. تنها با این کار به خودمان آسیب می‌رسانیم.

شما اگر این دو قانون را  اجرا کنید متوجه خواهید شد که یک ساعت کار خالص را انجام داده‌اید آن‌هم بدون اینکه به خودتان استراحت دهید یا یک میلیون کار دیگر را شروع کرده باشید. این دو قانون به شما کمک می‌کند تا کارهای عقب افتاده خود را به طرزی باورنکردنی انجام دهید.

 قدرت پاداش 

حالا بعد از اینکه تایمر زنگ زد و نشان داد که وقت، تمام شده است چه کار باید کرد؟

مرحله آخر این است که به خودتان یک پاداش دهید. اهمیت این قسمت زیاد است و ممکن است سخت‌ترین مرحله هم باشد. شما می‌توانید برای خانواده، مشتری، رئیس، همکاران یا دوستانتان پاداشی تعیین کنید یا هدیه‌ای بخرید ولی بسیاری از مردم اصلاً نمی‌دانند که با چه هدیه و پاداشی می‌توانند خودشان را خوشحال کنند.

وقتی‌که عادت تعلل را کنار می‌گذارید از پاداش‌هایی که می‌توانید به شما انگیزه دهند تا کارتان را ادامه دهید فهرستی تهیه کنید. از زیر این کار شانه خالی نکنید و نگویید «همین که بتوانم کارم را تمام کنم خودش یک جور پاداش است.» اگر این‌طور است پس چرا تا به حال این کار را انجام نداده‌اید؟

برای انجام دادن کارهای بزرگ پاداش‌های بزرگ و برای کارهای کوچک پاداش‌های کوچک برای خودتان تعیین کنید. البته سفر به شمال یا جنوب به عنوان پادش زنگ زدن به مشتری‌هایتان خیلی عالی است اما قرار نیست از این کارها کنید. ما در مورد پاداش‌هایی صحبت می‌کنیم که قرار است همین امروز یا همین هفته در ازای یک ساعت کار مفید به خودتان بدهید.

تا وقتی یک ساعت کارتان تمام نشده است، به هیچ وجه نوشیدنی مورد علاقه یا فرصت چک کردن ایمیل‌هایتان را به عنوان پاداش به خودتان ندهید.

یا به همه کارهایی فکر کنید که دوست دارید انجام دهید ولی وقتش را پیدا نمی‌کنید. مثلاً خواندن رمان مورد علاقه‌تان، ماندن در کنار همسر و فرزندانتان، پیاده‌روی در طبیعت، رفتن به سینما یا موزه یا یک خواب راحت. بعد از اینکه یک ساعت کار خالص انجام دادید می‌توانید بدون احساس گناه از این کارها لذت ببرید.

در این مقاله شما با ۵ راهکار آشنا شدید که با استفاده از آن‌ها قطعاً اهمال کاری را کنار خواهید گذاشت و از احساس عذاب وجدان انجام ندادن کارهایتان نجات پیدا خواهید کرد.

☑️ انتخاب، یکی از کارهایی که تا به حال آن را عقب انداخته‌اید انتخاب کنید.

☑️ زمان‌بندی، یک ساعت وقت خالص را به آن کار اختصاص دهید.

☑️ بی‌توجهی، به هر چیز دیگر. فقط روی انجام دادم همان کار تمرکز کنید.

☑️ تا وقتی که تایمر کار می‌کند هیچ استراحتی به خودتان ندهید.

☑️ وقتی کارتان را تمام کردید به خودتان پاداش دهید.


اهمال کار

 


اگر دنبال راهکارهای عملی و کاربردی برای مدیریت زمان خود هستید، پیشنهاد ما به شما «کتاب مدیریت زمان مورچه‌ای» است. از طریق لینک زیر توضیحات بیشتر در مورد این کتاب را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر