کیمیای تعهد: چگونه مس را به طلا تبدیل کنیم.

کیمیای تعهد: چگونه مس را به طلا تبدیل کنیم.

تا به حال شده که به خودتان قولی داده باشید و به آن عمل نکنید؟ اکثر آدم‌‌ها این تجربه را دارند و اکثر ما سنگینی کارهایی را که می‌گوییم ولی انجام نمی‌دهیم حس می‌کنیم.

بعضی از تعهدات مانند مس خیلی سنگین هستند. چیزی در وجود ماست که باور نمی‌کند ما می‌توانیم یا می‌خواهیم آن کار را انجام دهیم. بقیه تعهداتمان مثل طلا هستند. این تعهدات سخت یا حتی ترسناک‌اند ولی باذوق و شوق به آن‌ها عمل می‌کنیم و بعضی تعهدات چیزی بین این دو یعنی بین مس و طلا هستند. از این تعهدات می‌توانیم استفاده کنیم و در فرایند کیمیای تعهد مس را به طلا تبدیل کنیم.

 مس را از طلا جدا کنید 

 1.  قدم اول این است که ده کاری را که می‌خواهید تا شش ماه آینده انجام دهید یادداشت کنید. از جمله مواردی که مرتب می‌گویید که انجام می‌دهید ولی انجام نمی‌دهید.
 2.  جلوی هر مورد که زمان خاصی برای انجام آن وجود ندارد یک علامت ضربدر بگذارید.
 3. جلوی هر مورد که انجام شدنشان به شخص دیگری بستگی دارد یک علامت ضربدر بگذارید. (ممکن است بعضی از موارد بیشتر از یک ضربدر لازم داشته باشند)
 4. جلوی هر مورد که بیش از شش ماه است که می‌خواهید آن را انجام دهید یک علامت ضربدر بگذارید.
 5. فهرستتان را مرور کنید. با خواندن هر مورد توجه کنید که در بدنتان چه اتفاقی می‌افتند. به هر تغییری توجه کنید؛ مانند انقباض عضله‌ها، تغییر در تنفس، تغییر حالت ایستادن و افزایش و یا کاهش انرژی. در کل اگر احساس شما نسبت به یک مورد مثبت و امیدوارانه بود زیر آن خط بکشید. اگر احساستان نسبت به یک مورد منفی، همراه با مقاومت یا ناامیدکننده بود جلوی آن ضربدر بگذارید.
 6. مواردی که زیر آن‌ها خط کشیده‌اید وارد فهرست تعهدات طلایی‌تان کنید.

 تبدیل مس به طلا 

در میان مواردی که جلوی آن‌ها ضربدر زده‌اید کدام مورد برای سلامتی شما یا خانواده‌تان ضرورت دارند؟ این موارد را با رنگ دیگری مشخص کنید. این موارد برای اینکه در فهرست تعهدات طلایی‌تان قرار بگیرند از کیفیت لازم برخوردار نیستند زیرا علامت ضربدر نشان می‌دهد مشکلی وجود دارد که به شما اجازه نداده این کارها را انجام دهید. برای اینکه این موارد از کیفیت لازم برخوردار شوند کارهای زیر را انجام دهید.
 1. اگر کاری هست که بیشتر از شش ماه آن را عقب انداخته‌اید از خودتان بپرسید که آیا واقعاً انجام دادن آن‌کار، ضروری است؟ احتمالاً مواردی وجود دارد که شما فکر می‌کنید باید آن‌ها را انجام دهید ولی در واقع هیچ قصدی برای انجام دادن‌شان ندارید. اگر به این نتیجه رسیدید که آن کارها واقعاً ضروری هستند دقیقاً علت ضرورت را در کنار آن موارد بنویسید.
 2. تعهدتان را کوچک کنید. آن را به دو یا سه مرحله (و اگر لازم بود به مرحله‌های بیشتر) تقسیم کنید به طوری که هر مرحله به راحتی قابل اجرا باشد. قابل اجرا یعنی چه؟ یعنی هر کاری که بتوانید در زمان مشخصی آن را انجام دهید.
 1. از دیگران کمک بگیرید. به یک یا دو نفر که می‌توانند به شما کمک کنند فکر کنید. سپس نام آن‌ها و کمکی که از آن‌ها تقاضا خواهید کرد روی کاغذ یادداشت کنید. (درخواست‌هایتان را باید به طور مشخص و با چارچوب زمانی مطرح کنید و در هر صورت اگر جواب مثبت یا منفی شنیدید واکنش نامناسبی از خودتان نشان ندهید؛ زیرا اگر واکنش مثبتی داشته باشید می‌توانید مجدداً از آن شخص تقاضای کمک کنید.)
 1. اگر انجام یکی از تعهدات شما به شخص دیگری بستگی دارد کارهایی را که برای هماهنگی لازم است یادداشت کنید. (این شامل افرادی که در مرحله سوم یادداشت کردید هم می‌شود.)
 2. یکی از تعهدات را انتخاب کنید و چشمتان را ببندید. راحت و عمیق نفس بکشید، تجسم کنید که آن تعهد را به انجام رسانده‌اید و از نتایج آن لذت می‌برید. چه احساسی دارید؟ این کار چه تأثیری روی روابط شما با دیگران و سلامتی‌تان گذاشته است؟ این کار چه تأثیری روی روابط شما با دیگران و سلامتی‌تان گذاشته است؟ از احساس موفقیت لذت ببرید. فقط وقتی می‌توانید این مورد را وارد فهرست تعهدات طلایی‌تان کنید تا بتوانید لذت به انجام رساندن تعهدتان را به طور کامل تجسم کنید. این کار را در مورد هر یک از تعهداتتان انجام دهید.

 بعضی وقت‌ها مس فقط مس است. 

نباید فکر کنید که باید همه تعهدات مسی‌تان را به طلا تبدیل کنید. بعضی از تعهدات وجود دارند که به هر حال انجام نمی‌شوند زیرا سرانجام متوجه می‌شوید که آن‌قدرها هم مهم نیستند. اگر پنج سال است که به خودتان قول می‌دهید ۱۰ کیلو از وزنتان کم کنید و این کار را نمی‌کنید شاید واقعیت این باشد که وزن شما با اولویت‌های شما هماهنگ است. بهتر است تعهداتی را که کاملاً به آن‌ها اعتقاد ندارید کنار بگذارید تا انرژی بیشتری برای تبدیل مس به طلا داشته طلا داشته باشید.

مطالعه بیشتر