۱۴ توصیه برای خلاق بودن

۱۴ توصیه در مورد خلاقیت و خلاق بودن و برداشتن موانع آن

همان‌طور که می‌دانید شما موجودی خلاق هستید، همه ما این توانایی را داریم که ابتکار به خرج دهیم و ایده‌های جدیدی ارائه کنیم، اما خوب می‌دانیم که بعضی وقت‌ها خلاقیتمان دچار رکود می‌شود یا به نظر می‌رسد که کاملاً از بین رفته است. در چنین لحظه‌هایی است که برای رسیدن به خلاقیت به شور و شوق نیاز داریم و باید با استفاده از الهاماتی که به ما می‌شود حس خلاقیتمان را تحریک کنیم. نکته‌هایی که در اینجا گفته می‌شود برای خلاق بودن و بیدار کردن خلاقیت در وجود شماست تا بتوانید بر مشکلاتی که با آن‌ها روبرو هستید غلبه کنید و به بهترین نتیجه‌ها برسید.

این نکات را گیل مک میکن به عنوان توصیه‌هایی برای خلاقیت بیان نموده است.

هر روز در یک دفترچه بنویسید که چرا در مورد موضوع تحقیق، پروژه یا طرحی که برای کاری خلاقانه و جدید دارید هیجان زده می‌شوید. چه چیز شما را جذب آن موضوع کرده و برای دنبال کردن آن تحریکتان می‌کند؟ جذابیت آن برای شما در چیست؟ موضوع پروژه شما برای دیگران و کل دنیا چه اهمیتی دارد؟

هدف نهایی‌تان را تجسم کنید و مجموعه‌ای از تصویرهایی که به تجسمتان کمک می‌کنند تهیه کنید و در جایی نصب کنید که مرتب آن‌ها را ببینید. اجازه دهید این تصویرها به شما کمک کنند تا در مورد چیزی که می‌خواهید ابداع کنید تا حد امکان دقیق باشید.

به یک سفر علمی مربوط به طرحتان بروید تا جنبه خاصی از موضوع طرحتان را بررسی کنید. یکی از کسانی که به من مراجعه می‌کرد به دلایل نامعلوم مجذوب گوریل‌ها شده بود و به همین خاطر یک روز بدون اینکه بداند چرا، به باغ‌وحش رفت. نشستن کنار گوریل‌ها او را به یاد قدرت ارتباط بی‌کلام انداخت، یعنی همان چیزی که نقاشی نیمه‌تمام او کم داشت.

جمله‌های الهام‌بخش یا جمله‌هایی را که به طرح شما مربوط می‌شوند روی کاغذهای کوچکی یادداشت کنید و مرتب آن‌ها را با خودتان تکرار کنید و برای خودتان جمله‌های الهام‌بخش بسازید تا در کار جدیدی که می‌خواهید انجام دهید به شما کمک کند.

وقتی در جایی می‌نشینید و به موضوع طرحتان فکر می‌کنید تا ایده خلاقانه‌ای به ذهنتان برسد به موسیقی الهام‌بخش گوش کنید و موسیقی را طوری انتخاب کنید که منعکس‌کننده حس و حال موضوعی باشد که روی آن کار می‌کنید. موسیقی در شما هیجان ایجاد می‌کند و می‌تواند برایتان الهام‌بخش باشد. گوش دادن به یک موسیقی خاص در طول اجرای یک پروژه ذهنتان را آماده می‌کند تا سریع و عمیق با موضوع پروژه‌تان هماهنگ شوید.

به منظور باز شدن ذهن و تحریک شیمیایی مغزتان مرتب ورزش کنید، بدوید، قدم بزنید، شنا کنید یا هر کار دیگری که بیشترین لذت را از آن می‌برید انجام دهید تا از منافع تغییر انرژی ذهنی و جسمی‌تان بهره‌مند شوید. خیلی از آدم‌های خلاق هنگام انجام حرکات ورزشی به بهترین ایده‌هایشان رسیده‌اند.

طرحتان را به عنوان یک آزمایش در نظر بگیرید و سه فرضیه در موردش بنویسید. سپس این فرضیه‌ها را در مورد موضوع طرحتان آزمایش کنید. اغلب اوقات، حتی عجیب‌ترین ایده‌ها و فرضیه‌ها می‌توانند به چشم‌اندازهای جدید و نکته‌های هوشمندانه‌ای برسند. با استفاده از سه شیوه مختلف یادگیری دیداری، شنیداری و حرکتی روی پروژ‌ه‌تان کار کنید: الف) تصویری از پروژه‌تان بکشید، آن را دز ذهنتان تجسم کنید یا عکسی از آن بگیرید، بعد به‌وسیله نرم‌افزار فتوشاپ روی آن کار کنید. ب) در مورد طرحتان صحبت کنید و صحبت‌هایتان را روی نوار کاست یا ویدیو ضبط کنید، در مورد پروژه‌تان در یک کلاس تدریس کنید یا اینکه تظاهر کنید به دوستانتان یا مخاطب‌های خیالی درس می‌دهید. ج) نمایش‌نامه‌ای تک صحنه‌ای در مورد موضوع طرحتان بنویسید و با استفاده از وسایل صحنه و لباس مخصوص به تنهایی یا همراه با چند شخصیت دیگر که آن‌ها را دعوت می‌کنید آن نمایش‌نامه را بازی کنید.

به یک فروشگاه اسباب‌بازی فروشی بروید و یک اسباب‌بازی انتخاب کنید که شما را به یاد طرحی که دارید بیاندازد. وقتی را به بازی با آن اسباب‌بازی اختصاص دهید و تصویرهایی را که با دیدن آن اسباب بازی به ذهنتان می‌رسد یادداشت کنید.

بعضی‌ چیزها را به حالت تعلیق درآورید. هر نوع قضاوتی را به حالت تعلیق درآورید و منتقد درونی‌تان را به تعطیلات بفرستید. به خودتان آزادی اشتباه کردن را بدهید و در رابطه با پروژه‌تان دست به ریسک‌های مثبت بزنید. اگر از هیچ‌چیز نمی‌ترسیدید چه کارهایی انجام می‌دادید که ممکن بود باعث شوند در موقعیت حساسی تنها بمانید؟

محل کارتان را عوض کنید یا محیطی را که در آن کار می‌کنید تغییر دهید. در تخت خوابتان، در فضای آزاد یا حتی در یک موزه روی پروژه‌تان کار کنید. میز کارتان را به یک گوشه دیگر دفتر انتقال دهید تا نقطه دیدتان‌ تغییر کند. به جای تایپ کردن با خودکار بنویسید. مطالب مربوط به پروژه‌تان را روی کاغذ پرینت بگیرید که تصویری از حیات‌وحش روی آن چاپ شده است یا اینکه تصویرهای مربوط به حیات وحش را جمع‌آوری کنید. ببینید این کار چه نقشی در ادراک شما دارد.

یک شی را که نشان‌دهنده خلاقیتتان است پیدا کنید و وقتی در حال فکر کردن هستید آن را کنار خودتان بگذارید. این سمبل می‌تواند یکی از سنگ‌های معروف به سنگ خوشبختی (زمرد، یاقوت و …)، یک نقاشی فوق‌العاده روی دیوار یا ژاکتی باشد که معمولاً می‌پوشید. می‌توانید از این اشیا انرژی، شور و شوق بگیرید.

اطلاعات مربوط به هریک از پروژه‌هایتان، حالت‌های روحی و احساساتی را که در طول دوران انجام آن‌ها داشته‌اید به صورت جداگانه در یک دفتر مخصوص بنویسید. تا بتوانید با مراجعه با آن‌ها افکار، مشکلات احساسی، هیجان‌هایی را که در حال حاضر و در رابطه با طرح‌ جدیدتان دارید و همچنین ریشه‌های خلاقیتتان را در این دفتر جستجو کنید.

اگر با انجام دادن همه توصیه‌های گفته شده همچنان خسته‌اید و فکرتان کار نمی‌کند شاید بهتر باشد مدتی در تعطیلات به سر ببرید. در تحقیقاتی که انجام شده است به این نتیجه رسیده‌اند که بسیاری از آدم‌ها در وقت استراحت به ایده‌های خلاقانه رسیده‌اند. استراحت می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد مثل دراز کشیدن یا مراقبه اما برای بعضی‌‌ها این کار کافی نیست بلکه باید به محیط کاملاً جدیدی بروند تا حال و هوایشان عوض شود. پس به جایی بروید که غریزه‌تان شما را به آن سمت راهنمایی می‌کند. کشش‌ها و امسال طبیعی‌مان ما را به سمت خلاقیت و خلاق بودن هدایت می‌کند. پس اگر دلتان می‌خواهد به جای خاصی بروید به حرف‌ دلتان گوش کنید و برای استراحت به همان جا بروید.

علاوه بر همه توصیه‌های بالا باید از حس خلاقیتتان لذت ببرید. اگر به طور مرتب از خلاقیتتان استفاده کنید و جلوی آن را نگیرید دیگر خلاقیت شما دچار رکود نمی‌شود. پاسخ همه پرسش‌هایتان در درون خودتان است. پس مسیر خلاقیت و خلاق بودن را همیشه در وجودتان باز نگه دارید تا بتوانید از الهاماتی که به شما می‌شود استفاده کنید.

 مقالات خلاقیت به سبک متــــاخلاق را برای خلاق بودن و داشتن ذهنی خلاق، از طریق لینک زیر مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر