رژیم عصبانیت

رژیم عصبانیت

همه می‌خواهند زیبا، جوان، سالم و دارای تناسب اندام باشند. رژیم‌ها و دستورالعمل‌ها در این مورد هرگز به پایان نمی‌رسند؛ ولی هیچ کس به مهم‌ترین رژیمی که باید بگیریم توجه نمی‌کند. رژیمی که فشار روحی را از بین می‌برد، خواب خوب و راحتی را در طول شب برایمان فراهم می‌کند. احساس جوانی را در ما زنده می‌کند و فرصت‌های عالی را در اختیار ما قرار می‌دهد. این رژیم، رژیمی است که دشمن شماره یک سلامتی یعنی عصبانیت را از میان می‌برد.

 این رژیم، رژیم عصبانیت است.  

عصبانیت در زمان رانندگی در خیابان، بحث با یکی از همکاران در محل کار، دعوا و عصبانیت در خانه همه این‌ها نشان دهنده این است که عصبانیت همه جا را پر کرده است.

عصبانیت چهره‌های مختلفی دارد. به شکل‌های مختلف ظاهر می‌شود و عواقب متفاوتی دارد. می‌توان به راحتی عصبانیتی را که ظاهر می‌شود درک و با آن برخورد کرد ولی متأسفانه بیشتر شکل‌های عصبانیت زیر چهره افراد پنهان می‌شوند و چون اکثر مواقع متوجه عصبانیتمان نمی‌شویم، این احساس به شکل‌های مختلفی مانند افسردگی، دلهره و ناامیدی ظاهر می‌شود.

همه ما از دشمن‌های مختلفی که دور و برمان داریم می‌ترسیم اما همه نمی‌دانند که بدترین دشمن در وجود خودشان پنهان شده و از ترسی که این دشمن ایجاد می‌کند و سم و زهرش که بخش زیادی از زندگی‌مان را تحت تأثیر قرار می‌دهد خبر ندارند. وقتی که عصبانی می‌شویم به ما توصیه می‌شود که خونسردی خودمان را حفظ کنیم و همدیگر را ببخشیم ولی مسئله این است که چطور این کار را انجام دهیم. با وجود اینکه می‌خواهیم دیگران را به خاطر کار بدی که در حقمان کرده‌اند ببخشیم ولی ممکن است عصبانیت دوباره به سراغمان بیاید و جسم و روح و ذهنمان را تحت تأثیر قرار دهد.

با این حال برای بیرون کردن این موجود خطرناک از زندگی‌مان راه‌های زیادی وجود دارد. وقتی این دشمن را از زندگی‌مان بیرون می‌کنیم آثار این کار علاوه بر سلامت ذهن و احساسات درونی، روی محیط و سلامتی جسمی ما هم تأثیر می‌گذارد. محبت و گذشت به طور طبیعی در زندگی‌مان ظاهر می‌شود و زندگی و روابط ما همان‌طوری می‌شود که باید باشد.

 عصبانیت انواع مختلفی دارد که در اینجا چند نمونه از آن را با هم مرور می‌کنیم. 

اولین قدم برای ریشه‌کن کردن عصبانیت از زندگی‌مان این است که از وجودش خبر داشته باشیم. باید بدانیم که عصبانیت به چه شیوه‌هایی خودش را در وجودمان استتار می‌کند. تا زمانی که عصبانیت در وجودمان پنهان شده یا استتار کرده است نمی‌توانیم از چنگالش بیرون بیاییم. با تشخیص شکل‌های مختلف عصبانیت و از میان بردن آن متوجه می‌شویم که عصبانی شدن یا نشدن به انتخاب خودمان بستگی دارد. وقتی تصمیم می‌گیریم رفتارها و واکنش‌های سازنده را جایگزین آن دسته از واکنش‌هایی کنیم که از روی عصبانیت است می‌توانیم فوراً جلوی عصبانیتمان را بگیریم.

عصبانیت مستقیم (خشونت و حمله):
این نوع عصبانیت واضح است و به راحتی تشخیص داده می‌شود. بسیاری از مردم پس از پایان این نوع عصبانیت پشیمان می‌شوند زیرا فکر می‌کنند که نتوانسته‌اند خودشان را کنترل کنند. این نوع عصبانیت حالتی مخصوص به خود دارد و مثل سیل طغیان می‌کند و به راحتی تبدیل به بدرفتاری کلامی، عاطفی و فیزیکی می‌شود.

دو رویی:
در این نوع عصبانیت شما عصبانی می‌شوید ولی آن را زیر یک لبخند پنهان می‌کنید، شخصیتی از خودتان نشان می‌دهید که واقعی نیست و تظاهر می‌کنید که عصبانی نیستید.  در این نوع رفتار با اینکه فکر می‌کنید دیگران را فریب می‌دهید در واقع شخصیت خودتان را زیر سؤال برده و عزت‌نفستان را از بین می‌برید.

افسردگی:
افسردگی در این روزها میان همه رایج شده است و از ملایم تا شدید بین مردم متغیر است. افسردگی یعنی اینکه کسی از دست خودش عصبانی باشد. وقتی کسی نتواند عصبانیتش را تشخیص دهد یا اینکه آن را به‌طور مناسبی ابراز کند افسرده می‌شود. به این ترتیب عصبانیت به افسردگی تبدیل شده و به شخص افسرده حمله می‌کند.

 خب، حالا باید برای رژیم عصبانیت چه کنیم؟ 

نکته مهمی که باید درک کنیم این است که می‌توانیم در یک لحظه عصبانیت‌مان را از میان ببریم. می‌توانیم با دید متفاوتی به مسائل نگاه کرده و عکس‌العمل‌های متفاوتی هم داشته باشیم.

بحرانی شدن یک وضعیت خیلی سریع اتفاق می‌افتد و خیلی سریع هم می‌توانیم یک وضعیت را به حالت عادی برگردانیم. ما باید در میان عصبانیتی که به صورت ناخواسته در وجودمان طغیان می‌کند توقف کنیم و کنترل اوضاع را به دست بگیریم. ما این حق و این مسئولیت را داریم که در شرایط مختلف در مورد شیوه عکس‌العمل نشان دادن‌مان تصمیم بگیریم.

 حمله مستقیم 

وقتی در موقعیتی قرار می‌گیرید که احساس عصبانیت می‌کنید یا اینکه فکر می‌کنید به شما حمله شده است به جای اینکه واکنشی غیر ارادی داشته باشید با خودتان بگویید شخص مقابل من هم مثل من رنجیده است. او هم مثل من می‌خواهد شاد باشد. او هم مثل من تنها و زیان‌دیده است. وقتی این کار را می‌کنید به‌جای تفاوت‌هایتان متوجه شباهت‌هایتان می‌شوید. برای یک لحظه حق را به طرف مقابل دهید. شما بعداً وقت زیادی برای حق دادن به خودتان دارید. از خودتان سؤال کنید که چه چیزی برایتان اهمیت بیشتری دارد، اینکه حق با شما باشد یا اینکه از بند عصبانیت آزاد شوید؟

 دو رویی 

وقتی در حال تظاهر کردن، دروغ گفتن، اغراق کردن یا فریب دادن دیگران هستند، همان‌جا توقف کنید. در همان لحظه حقیقت را بگویید و صادق باشید. اگر حقیقت را نمی‌دانید ساکت باشید و به عمق واقعیت درونتان توجه کنید. منظور این نیست که خودتان را به صورت منفی تخلیه کنید یا اینکه دیگران را سرزنش کنید، بلکه منظور مسئولیت‌پذیری در مقابل واقعیت و حقیقت است. در این صورت ارزشمندترین مفاهیم زندگی‌تان را هم درک می‌کنید.

 افسردگی 

همین امروز با خودتان دوست شوید. افسردگی باعث می‌شود خودمان را نپذیریم، از خودمان نفرت داشته باشیم و خودمان را سرزنش کنیم. ۵ مورد از خصوصیات خوبتان را انتخاب کنید و با دیگران در مورد نکات مثبت خودتان صحبت کنید. در حالت افسردگی فقط در وجود خودمان غرق می‌شویم. یک راه‌حل این است که در فکر کمک به دیگران غرق شویم.

با ریشه‌کن کردن عصبانیت از زندگی‌مان و پیدا کردن جایگزین‌های ارزشمند، علاوه بر زندگی خودمان، زندگی عزیزان، دوستان و آشنایانمان را هم بهتر می‌کنیم.

اگر دوست دارید که زندگی شاد و زیبایی داشته باشید، پیشنهاد ما به شما بسته «۲۳ روز تا یک زندگی» شاد است.

مطالعه بیشتر