قدم بعدی خلاقیت: به الگوها و سرنخ‌ها توجه کن

در ادامه مسیر خلاقیت به سبک متاخلاق به ایستگاه جدیدی رسیدیم. اگر مقالات قبلی خلاقیت به سبک متاخلاق را مطالعه نکرده اید، از طریق لینک های زیر آن ها را مطالعه و سپس با این مقاله همراه شوید.

 

فرض کنید در خانه نشسته‌اید و در حال تماشای تلویزیون هستید، ناگهان برادر شما از اتاق خود خارج می‌شود و هنگام عبور پایش به صندلی گیر می‌کند و آن را به زمین می‌اندازد. در بهترین حالت ممکن او صندلی را بلند می‌کند و از اینکه سر و صدا ایجاد کرده معذرت خواهی می‌کند. فکری که شما با خود در آن لحظه می‌کنید چیست؟ حتماً می‌گویید: چقدر دست و پا چلفتیه این داداشم!! ده دقیقه بعد خواهر شما از آشپزخانه بیرون می‌آید و پایش به صندلی گیر می‌کند و صندلی را می‌اندازد، ۲۰ دقیقه بعد پدر و این ماجرا ادامه پیدا می‌کند. حالا نظرتان چیست؟ شاید صندلی در جای درستی قرار نگرفته است. بله الگو را تشخیص دادیم.

الگوها در زندگی تحصیلی ما هم کاربرد زیادی داشتند. این اعداد را در نظر بگیرید.

[۱،۴،۹،۱۶،۲۵،۳۶،۴۹]

به احتمال زیاد الگو را سریع تشخیص دادید.

بله این اعداد، مربع اعداد از ۱ تا ۷ هستند و اگر به همین گونه ادامه دهیم اعداد ۶۴ و ۸۱ اعداد بعدی هستند.

اگر لیست زیر را ببینید چه فکری می‌کنید:

  • تخم مرغ رنگ شده
  • آینه
  • سکه
  • سفره
  • ماهی
  • سبزه

شاید ربطی بین تخم‌مرغ و آینه وجود نداشته باشد ولی وقتی همه لیست را می‌بینیم، متوجه می‌شویم که سفره هفت‌سین سال تحویل را لیست کرده‌ایم. اگر بقیه لیست را ادامه می‌دادیم: سمنو، سیب، سوره، شمع و موارد دیگری که در سفره‌های هفت‌سین برای تحویل سال نو قرار می‌دهیم را نام می‌بردیم.

 ذهن انسان در تشخیص الگو بسیار ماهر است. در واقع چیزی که اکثر ما به عنوان هوش از آن یاد می‌کنیم توانایی تشخیص الگوهاست. ما از طریق الگوها توالی، اشکال، مراحل، تشابه‌ها و احتمالات را تشخیص می‌دهیم. 


الگو

اگر شکل بالا را به شما نشان دهند از آن چه چیزی متوجه می‌شوید؟

طبیعتاً مشخص است تعدادی ستاره که با نظم و ترتیب در آسمان نشسته‌اند. ولی مردمان قدیم با نگاه الان ما به این ستارگان نگاه نمی‌کردند. آن‌ها سعی می‌کردند از این ستارگان الگویی برای خود درست کنند تا راحت‌تر بتوانند از ستاره‌ها استفاده کنند. اگر چندتا از این ستارگان را بهم وصل کنیم به شکل زیر می‌رسیم.

سرنخ

به نظر شما این شکل شبیه چیست؟ اگر با یکم خلاقیت بیشتری به آن نگاه کنیم تصویر زیر را تجسم می‌کنیم.

الگو

بله تنها با وصل کردن این ستارگان بهم یک الگو درست شد، این الگو صورت فلکی دُجاجِه یا قو؛ یکی از ۸۸ صورت فلکی آسمان است؛ این صورت فلکی مثل یک پرنده ی قو یا یک غاز با گردنی دراز است که در آسمان در حال پرواز می باشد.

 الگوها به ما کمک می‌کنند تا جهان را بشناسیم، در نتیجه بر افکار ما حاکم می‌شوند. الگوها به صورت قواعدی در زندگی ما در می‌آیند که ما از آن‌ها استفاده کنیم. 

خوب اگر تنها به تشخیص و ساختن الگو بود که تقریبا همه ما، انسان‌هایی خلاق بودیم که البته همین گونه هم هست ولی تنها سازندگی مطرح نیست، بلکه در تفکر خلاق، تخریب هم جزو ضروری به حساب می‌آید.

در مقاله‌ای دیگر در مورد تغییر قواعد و تخریب صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

مطالعه بیشتر