شرح شغل کارشناس خرید

شرح شغل کارشناس خرید


اهمیت هر یک از مشاغل سازمان، به اهمیت و نقش هر یک از واحدهای مرتبط در سازمان وابسته است. یکی از این واحدها که نقش بسیار مهمی در موفقیت سازمان ایفا می‌کند، «واحد خرید و تدارکات (بازرگانی)» است.

واحد خرید در سازمان مانند قلب عمل می‌کند؛ همانطور که قلب خون را به بافت‌ها و ارگان‌های بدن منتقل می‌کند تا بتوانند به درستی کار کنند، خرید نیز محصولات مورد نیاز هر یک از واحدها و بخش‌های سازمان را تأمین می‌کند تا بتوانند در راستای اهداف سازمان، به فعالیت‌های خود ادامه دهند. اگر چه محیط کسب و کار مدرن به شدت رقابتی شده است و نقش خرید در سازمان دیگر مانند گذشته محدود به تأمین کالاهای مورد نیاز درون سازمان نمی‌شود. برخلاف این باور سنتی که خرید مؤثر تنها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود، مدیریت مؤثر خرید می‌تواند از طریق بهبود رضایت مشتری و افزایش کارایی سازمانی، مزیت رقابتی ایجاد کند. علاوه بر همه این‌ها:


۱- هر سازمان توسط برنامه‌ریزی استراتژیک بلند مدت خود هدایت می‌شود و مدیریت خرید به سازمان کمک می‌کند تا به اهداف استراتژیک خود برسد. به عنوان مثال ممکن است استراتژی سازمان شما تولید بهترین محصولات با کیفیت جهانی باشد، بنابراین تیم خرید می‌تواند با شناسایی و تأمین کالا از تأمین‌کنندگانی که می‌توانند موادی با کیفیت بالا ارائه دهند، در این راستا نقش بسزایی داشته باشد.


۲-  تیم خرید سخت تلاش می‌کند تا به منظور تهیه بهترین مواد با بهترین قیمت، روابط بلند مدتی با تأمین‌کنندگان برقرار کند. تیم خرید حتی یک قدم جلوتر می‌رود و با یکپارچه سازی تأمین کنندگان به عنوان شریک، به فرآیند خلق ارزش کمک می‌کند.


۳-  مدیریت خرید این اطمینان را می‌دهد که کالاها و محصولات خریداری شده، بهترین تطابق را با نیازهای مورد درخواست کاربران دارند. مدیریت خرید پویا به سازمان کمک می‌کند تا خود را با نوسانات بازار مانند تغییرات قیمت‌ها، نوسانات اقتصادی و مشکلات مالی تطبیق دهد. پیش‌بینی بهینه به سازمان کمک می‌کند تا خود را برای جاده‌های ناهموار پیش‌رو آماده کند.


۴- یکی از مهم‌ترین نقش‌های خرید، بهبود هزینه‌هاست. تیم خرید، تأمین‌کنندگان مختلف را تجزیه و تحلیل می‌کند تا بهترین گزینه را برای تعادل هزینه و کیفیت پیدا کند. مدیریت مؤثر خرید، مهم‌ترین عاملی است که به سازمان‌های بزرگ کمک می‌کند که با وجود هزینه‌های سربار زیاد، باز هم بتوانند قیمت‌های رقابتی خود را حفظ کنند.


با توجه به نقش بسیار مهم واحد خرید در سازمان، شناخت کامل و دقیق مشاغلی که در این واحد فعالیت می‌کنند، بیش از پیش اهمیت می‌یابد. یکی از این مشاغل، «کارشناس خرید» است. یک کارشناس خرید خوب با وجدان و تعهد کاری، روحیه جستجوگری، پیگیری و نتیجه‌گرایی و سایر ویژگی‌های بارز شخصیتی خود و با استفاده از دانش، مهارت‌ها و توانایی‌های مختص این شغل درخواست‌های خرید را دریافت و بررسی می‌کند، قیمت‌ها را مقایسه و تجزیه و تحلیل می‌کند، هزینه‌های سفارشات را محاسبه می‌کند، کلیه سوابق مرتبط با خرید را ثبت و نگه‌داری می‌کند و … .

چرا بهتر است این شناسنامه شغل جامع را از سایت متاخلاق تهیه کنم؟

۱- فرمت جدید شناسنامه شغل: شناسنامه شغل حاضر، بی‌تردید کامل‌ترین و به‌روزترین شناسنامه شغل موجود است. این شناسنامه با فرمت جدید، ‌به عنوان جدیدترین محصول تیم متاخلاق،‌ تغییرات عمده‌ای نسبت به شناسنامه‌های شغل موجود در سایت دارد که به کاربران کمک می‌کند به شناختی کامل و عمیق از این شغل دست یابند.

۲- امکان بومی‌سازی در سازمان: علاوه بر این، دستورالعمل استفاده از فرمت جدید شناسنامه شغل، به منظور استفاده بهتر و بومی‌سازی شناسنامه مطابق با شرایط هر سازمان‌، تهیه و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.

۳- دو شناسنامه شغل در یک شناسنامه: با توجه به اینکه در برخی از سازمان‌ها امور مربوط به خرید داخلی و خارجی با هم انجام می‌شوند، این شناسنامه، شامل هر دو شرح شغل کارشناس خرید داخلی و خارجی است. در صورتی که خرید داخلی و خارجی در سازمان شما به صورت مجزا انجام می‌شود، تنها کافی است که قسمت‌های مربوط به خرید خارجی را که در شناسنامه مشخص شده‌اند، از شناسنامه جدا کنید تا بتوانید از شناسنامه شغل کارشناس خرید داخلی” و “کارشناس خرید خارجی” به صورت مجزا استفاده کنید.

۴-  به صرفه بودن: با توجه به فرمت جدید شناسنامه شغل موجود، اضافه شدن دستورالعمل استفاده از شناسنامه و همچنین با توجه به اینکه شناسنامه شغل “کارشناس خرید” شامل دو شناسنامه شغل “کارشناس خرید داخلی” و “کارشناس خرید خارجی” است، خرید این شناسنامه برای شما بسیار مفید و به صرفه خواهد بود.


برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرح شغل کارشناس خرید بر روی لینک زیر کلیک کنید.
 

مطالعه بیشتر